nedeľa 15. mája 2011

Špagety s párkami

Trošku bizarné a trochu prácne, ale príprava týchto špagiet s deťmi, môže predstavovať aj kreatívne cvičenie, ktoré nakoniec nasýtia hladné brušká. Len pozor na oči, ak by sa niekto rozhodol s tými napichanými špagetami šermovať.
Keďže v týchto cestovinách boli aj párky a teda „mäso“, ten MÔJ bol spokojný. Ja som k nej pripravila jednoduchú, ale o to chutnejšiu omáčku.


5 ks párkov
špagety

Omáčka:
1 lyžica oleja
menšia cibuľa
konzerva krájaných paradajok
oregano
soľ
čierne korenie

syr

Každý párok som si nakrájala na 3 časti. Do týchto párkov som napichala špagety. Ak sa náhodou špagety zlomia, tak sa pridajú do vriacej vody alebo sa napichajú do párkov. Príprava týchto párkov mi trvala asi 20 min. (robila som to sama).
Do môjho najväčšieho hrnca som si dala dostatočné množstvo vody, pridala som za lyžičku soli a pár kvapiek oleja. Do vriacej vody som po jednom vkladala pripravené párky so špagetami. Nie všetko sa zmestí do hrnca naraz, ale keď špagety za pár sekúnd vo vode zmäknú, môžu sa pridať zvyšné párky. Špagety som uvarila asi za 10 min, toľko stačilo aj párkom.


Medzitým som si pripravila omáčku. Na oleji som si opražila nadrobno nakrájanú cibuľu, ku ktorej som pridala krájané paradajky. Omáčku mám najradšej z krájaných paradajok, ale môže sa použiť pretlak alebo kečup, aj keď tie paradajky sú fakt super. Omáčku som ochutila oreganom, soľou a čiernym korením, nechala som ju zovrieť a bola hotová.

2 porcie

Tento nápad som dostala mailom.

pondelok 9. mája 2011

Šťavnatý koláč s čokoládou

Koláčik som ochutnala, keď mi kúsok ponúkla moja kolegyňa. Napriek tomu, že bol čokoládový mi veľmi zachutil. Cesto bolo fakt šťavnaté a veľmi chutné. Vypýtala som si teda recept. Kolegyňa mi ho vytlačila a hneď som videla, že to je určite z mimi, aj som si ho našla a vidím, že viacerým chutil, podobne ako aj mne.
Urobila som isté zmeny, najmä v množstve cukru a aj mne sa podaril.


Cesto:
5 vajec
1/2 hrnčeka (150 ml) kryštálového cukru
1 hrnček (300 ml) polohrubej múky
1 hrnček (300 ml) oleja
1 hrnček (300 ml) Granka
1 prášok do pečiva
cca 70 ml teplej vody

Na poliatie:
1/2 hrnčeka (150 ml) uvarenej instantnej kávy
150 ml ríbezľového džemu

Poleva:
250 ml 30% smotany na šľahanie
200 g čokolády na varenie

plech s rozmermi 43 x 28 cm
papier na pečenie

Pripravila som si dve väčšie misky. V jednej som si do tuhej peny vyšľahala bielka so štipkou soli a v druhej som si vyšľahala žĺtka s kryštálovým cukrom. Na striedačku som k žĺtkom pridávala múku zmiešanú s práškom do pečiva a olej. Pridala som Granko a asi 1/3 bielkov. Všetko som spolu vymiešala, ale cesto sa mi zdalo dosť tuhé, preto som k nemu pridala asi 70 ml teplej vody. Nakoniec som opatrne, veľkými kruhovými pohybmi, primiešala aj zvyšné tuhé bielka.
Plech som si vystlala papierom na pečenie a naň som vyliala cesto. Opatrne som ho rovnomerne rozotrela. V rúre predhriatej na 180°C (horné-dolné pečenie) som si cesto upiekla za 20 min. Kontrola špáradkom, keď sa naň cesto neprilepí, je hotové.
Po vybratí som koláč nechala asi 5 minút vychladnúť a potom som ho prikryla čistou utierkou a cesto som naň vyklopila. Papier na pečenie išiel pekne dolu, neroztrhol sa, preto som ho ešte vrátila na plech a naň som opatrne vrátila upečené cesto. Mne sa osvedčilo cesto otočiť, teda spodok je hore a vrch cesta bude pekne rovný (aj pri korpuse na torty to tak robím).
Pripravila som si kávu. Do hrnčeka som si dala asi 1,5 lyžice instantnej kávy a zaliala som ju horúcou vodou (cca 150 ml). Kávu som nesladila. Lyžičkou som nanášala na upečené cesto kávu, kým sa mi neminula. Ešte som vrch cesta potrela domácim ríbezľovým džemom.
Keďže už bolo 11 hodín, tu som skončila v ten večer.
Na ďalší deň som si vo vodnom kúpeli zmiešala čokoládu so smotanou na šľahanie. Keď sa obe hmoty krásne spojili, pomocou malej naberačky som čokoládu naniesla na vrch cesta. No a tu som trošku improvizovala, keďže nemám takú tú cukrársku špachtličku, rozmýšľala som, čím by som si čokoládu krásne rozotrela a na túto prácu mi perfektne poslúžila naberačka na tortu, pomocou ktorej som si čokoládu krásne rozotrela. Nechala som koláčik asi hodinku vychladnúť a potom som ho na 2 hodiny vložila do chladničky. Nemala som viac času, keďže polovičku koláčika som brala do daru a preto som ho musela nakrájať. Krájala som ho tak, že som si nožík vždy umyla v teplej vode, rezy sa vydarili.
Môže sa ešte dozdobiť šlahačkou, ja som to už ale nerobila.

nedeľa 1. mája 2011

Citrónový piškót s mascarpone krémom

Tento víkend sa na mňa usmialo šťastie, vo forme malej tortovej formy, po ktorej som už nejaký ten čas túžila. Mám síce dve veľké formy, ale zistila som, že keď upečiem veľkú tortu, tak ju aj niekto musí zjesť. Čo ale znamená, že kilá len tak naskakujú a tomu by som sa rada vyhla.
Svieže, ľahké, kyselkavé sladkosti mám rada, preto som pripravila tento citrónový piškót na nedeľný obed.


Piškót:
4 vajíčka
štipka soli
4 lyžice kryštálového cukru
2 lyžice teplej vody
4 lyžice polohrubej múky
kôra z citróna (použila som teraz limetku)
2-3 lyžice citrónovej šťavy (alebo limetkovej šťavy)

Krém:
250 ml mascarpone
3 lyžice práškového cukru
1/2 vanilkového lusku
3 lyžice mandľových plátkov

tortová forma s priemerom 18 cm
papier na pečenie
trochu masla a múky

Najprv som si upiekla piškót. Vajíčka som si rozdelila do dvoch misiek, na bielka a žĺtka. Bielka som si ručným mixérom vyšľahala so štipkou soli na tuhý sneh. V druhej miske som si vyšľahala vajíčka s kryštálovým cukrom, pridala som teplú vodu a pridala som polohrubú múku. Nemala som celý citrón (iba polovičku), tak som použila limetkovú kôru. Pridala som šťavu z citróna a z bielkov som si odobrala asi za dve lyžice snehu a primiešala k žĺtkovej zmesi. Tu nevadilo, že sneh spľasol, len som si potrebovala žĺtka trošku rozriediť. Zvyšok snehu s bielkom som opatrnými pohybmi vmiešala k žĺtkom. Do malej tortovej formy s priemerom 18 cm, som si na dno formy vystrihla papier na pečenie. Okraje formy som si potrela maslom a vysypala múkou. Do takto pripravenej formy som si naliala cesto.
V rúre predhriatej na 175°C som si cesto upiekla za 15 min. Treba ho ale sledovať a kontrolovať aj vizuálne, aj pomocou špáradla. Ak sa na špáradlo cesto nelepí a má peknú hnedú farbu, tak je hotové.
Krém som si pripravila len vymiešaním mascarpone s práškovým cukrom a vyškrabanými zrniečkami vanilkového lusku. Použila som len polovičku lusku, ktorý som prerezala pozdĺžne a zrniečka som vyškriabala.
Na suchej panvici som si mierne opražila mandľové lupienky a nechala som ich vychladnúť.
Keď piškót tiež vychladol, opatrne som ho prerezala na tri časti a potrela som ho krémom. Aj vrch a boky som sa snažila potrieť troškou krému, aby sa mandľové lupienky dokázali prilepiť, ale krému už bolo menej, takže to nie je úplne biele.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...