pondelok 29. marca 2010

Kurací perkelt


Nezľaknite sa množstva v tomto recepte, varila som na viac dní :).
20 ks kuracích stehien
2 stredne veľké cibule
3 lyžice červenej papriky
1 lyžica vegety
čierne korenie, soľ
kúsok zelenej papriky
2 menšie paradajky
voda

Na nokedle (halušky):
600 g polohrubej múky
1 vajce
1 lyžička soli

Celé varenie perkeltu začalo tým, že som si pekne krásne umyla a očistila všetkých 20 ks kuracích stehienok. Kožu nemáme radi, takže tá išla dole. Očistené kuracie stehienka som nasolila a poprášila čiernym korením.
Cibuľu som si očistila a nakrájala na malé kúsky, tie som šupla do veľkého hrnca (8,2 l) a na oleji som ich spenila. Keď už boli akurát, tak som hrniec stiahla z ohňa a poprášila cibuľku mletou červenou paprikou (nie vždy to robím, ale teraz tej červenej papriky bolo dosť a nechcela som aby zhorkla). Hrniec som vrátila na oheň a pridala som stehienka. Ale teda 20 stehienok by sa mi naraz nepodarilo opražiť, preto som si zobrala ešte jednu menšiu panvicu a na nej som spravila časť stehienok. Z veľkého hrnca som si odobrala trošku základu (aby aj tieto stehienka boli pekne červené). Takto sa mi podarilo spraviť všetkých 20 ks stehienok naraz. Potom som všetky stehienka vložila späť do veľkého hrnca, zaliala vodou tak, aby bolo každé mäsko pod hladinou a pridala na kocky nakrájané paradajky, papriku som pridala v celosti, vegetu, ešte trošku čierneho korenia a prikryla som pokrievkou. Varila som ich asi hodinu (aj keď oni už boli skôr hotové, ale ... chcela som, aby sa dalo mäsko pekne obrať z kosti) a raz za čas som ich premiešala. Pred koncom som ochutnala šťavu a podľa potreby dosolila. Po hodinke som si perkeltovú šťavu zahustila tak, že som si odobrala trošku šťavy a zmiešala s 1 lyžičkou múky, tú som vliala späť na mäsko a bez pokrievky som to varila ešte 15 min. tak, aby šťava trošku zhustla. Ja mám rada keď sú nokedle dobre presiaknuté šťavou.

Kým sa mi varili stehienka pripravila som si nokedle. Zmiešala som si múku, soľ, vajíčko a vodu. Každí asi robí nokedle inak. Cesto nesmie byť, ani tvrdé, ani moc mokré, musí byť také mazľavé. Do väčšieho hrnca som si dala variť vodu, trošku soli a oleja (ja ich varím tak ako cestoviny). S haluškovačom si spravíme krásne nokedle, počkáme kým vyplávajú na povrch a potom ich zlejeme alebo vyberieme sitkom. Hotovo.

Myslím, že sa k tomu najviac hodí čalamáda alebo kyslé uhorky.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...