sobota 8. júna 2013

Tvarohovo-jahodový mrežovník

Moja dédi robila perfektný mrežovník. Bolo to už strašne dávno, čo som ho naposledy jedla. Ani tento nie je ten jej, ale ak sa mi podarí dopracovať sa k pôvodnému receptu, tak ho určite uverejním. Inak aj tento mrežovník sa vydaril na jednotku, veľmi nám chutil. Plnka bola šťavnatá, cesto krehké a sladké a aj keď recept je uverejnený v časopise FOOD (5/2013), rozhodla som sa ho napísať aj ku mne na blog, keďže som urobila menšie zmeny tak, aby nám vyhovoval.
 
 
Cesto:
220 g hladkej múky
3 žĺtky
125 g zmäknutého masla
4 lyžice kryštálového cukru
 
Náplň:
400 g hrudkového tvarohu
1 vajce
3 lyžice kryštálového cukru
1 vanilkový lusk (nemusí byť)
250 ml jahodového džemu
 
forma na pečenie s priemerom 30 cm
papier na pečenie
slepé fazule
 
Pomocou kuchynského robota som si pripravila cesto, do ktorého som si vložila všetky suroviny. Na začiatok som zvolila pomalšie tempo, ale potom som pridala rýchlosť a vymiešala som hladké, trošku lepkavé cesto. Cesto som si zabalila do potravinárskej fólie a vložila som ho aspoň na hodinu do chladničky.
Po odležaní cesta, som si pripravila silikónovú podložku, ktorú som posypala hojne hladkou múkou. Cesto som si rozdelila na 2 časti. Menšiu časť, asi tak 1/3, som vložila späť do chladničky. To som až neskôr použila na mrežovanie. 
 
 
Cesto som si rozvaľkala na kruh. Na prvý krát sa mi ale prilepilo a následne roztrhlo, takže pri druhom pokuse som už dostatočne múčila. Ja som použila sklenenú formu, preto som nedávala na spodok papier na pečenie, ale kto použije iný druh formy, odporúčam použiť papier na pečenie. Do formy som opatrne preniesla vyvaľkané cesto, tak aby trošku prevísalo cez kraje. Kraje som si orezala a cesto som popichala vidličkou a prikryla som ho papierom na pečenie, na ktorý som umiestnila fazule. Ja používam vždy tie isté fazule, ktoré si vždy po upečení odkladám, pre ďalšie použitie (používam ich iba ako záťaž).
 
 
Cesto som najprv piekla asi 8 min. na 180°C. Kým cesto trošku vychladlo, v rúre som si upiekla niečo iné, aby som ju nemusela zbytočne vypínať.
Plnku som si zmiešala tak, že som použila tvaroh 275 g hrudkového a asi 120 g jemného. Vanilkový lusk som pozdĺžne prerezala a vyškrabala som čierne bodky, pridala som ich k tvarohu a spolu s jedným vajíčkom a cukrom som plnku zmiešala. Keď cesto trošku vychladlo, naliala som naň tvarohovú náplň a opäť som koláč dala piecť na 160°C, na 10 min. Po dopečení som tvaroh potrela domácim jahodovým džemom, ktorý som si predtým rozmiešala, aby sa lepšie natieral.
 
 
Cesto, ktoré som si odložila do chladničky som si vybrala a na pomúčenej doske som si ho natenko rozvaľkala tak, aby bolo aspoň 30 cm dlhé. Pomocou radielka som si nakrájala dlhé pruhy a tie som si postupne ukladala na džemom potretý koláč. Ja som chcela, aby bol pekne mrežovaný. Nafotila som aj fotopostup, lebo písomne sa to ťažšie vysvetľuje.
Nakoniec po uložení mreží, som koláč dopiekla v rúre ešte 10 min., na 160°C.
Po vychladnutí sa môže nakrájať.
 
cca 12 kúskov 

2 komentáre:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...