nedeľa 3. apríla 2011

Cesta metrom /subway/ časť 3.

Tento zápis môžem nazvať ako pomôcku do New York-ského metra. Nemá však nič spoločného s jedlom. Sú to skôr podrobné informácie, ktoré možno pomôžu priamo na mieste, keď budete mať pred sebou mapu Manhattanu aj s metro stanicami. Teda ako to funguje, ako cestovať a ako si naplánovať jazdy. Stratiť sa nestratíte, mesto je prehľadné a ľudia sú nápomocný.

Subway, Grand Army Plaza - Brooklyn
Naše prvé samostatné cestovanie metrom v NY sme absolvovali hneď prvý deň, v prvej hodine nášho pobytu. Teda metro sme využili aj pri našej prvej návšteve, ale metro kartu nám vydal zamestnanec metra (ak tam je kľudne sa na neho obráťte). Teraz sme tu však boli len dvaja a žiadny zamestnanec nebol na blízku. Zvládli sme to, aj keď sme museli odkukať od chlapíka od vedľa, ako kúpa metro karty z automatu funguje.
Keďže naše hlavné mesto nemá metro a cestovanie metrom v Prahe a aj v Budapešti je pomerne jednoduché, o túto novú skúsenosť sa chcem podeliť.

Brooklynská botanická záhrada
Takže metro v NY – subway – funguje na už spomenutú „metro kartu“. Je to žltá kartička, ktorú je možné nabiť v hodnote 5, 10, 20 USD alebo aj v inej hodnote. Jedna jazda metrom stojí 2,25 USD (v roku 2011), dá sa s ňou však prestupovať. My sme dali prvý krát do automatu na metro kartu 10 USD a karta sa nám nabila na 10,70 UDS. Pri druhom nabití sme použili platobnú kartu a po nabití 20 USD sa na kartu pripísalo 21,40 USD. Metro kartu sme použili pri vstupe do metra, bez neho sa nám závora nepohne. Nie je potrebné, aby sme mali 2 metro karty, keď idú dvaja, stačí použiť jednu a len si ju podať pri prechode, prípadne potiahnuť, prejsť, opäť potiahnuť a prejsť (pri denných a týždenných kartách toto podávanie nefunguje, je tam nastavený určitý časový interval po ktorom sa môže karta opäť použiť). Keď sa na karte minie „kredit“, stačí ju vložiť do automatu na metro karty a nabiť ju, doplnia sa peniaze alebo sa dobije cez platobnú kartu a môže sa cestovať. Ak kupujeme prvý krát metro kartu, treba zadať, že chceme „New Metro Card“, vybrať hodnotu a potom už len zobrať vydanú kartu. Pri použití platobnej karty, keď sme si dobíjali kartu, sa nás automat opýtal na ZIP kód (PSČ mesta NY). Keďže sme najprv nevedeli o čo ide, pomohla nám pani a zadala len mriežku. Len tak pomimo napíšem, že ani raz som v USA pri platení kartou nezadávala PIN kód. Ani raz!!! Skôr sa stane, že musím podpísať potvrdenie (podpísala som sa elektronickým perom priamo do systému, pritom mám klasickú embosovanú kartu, takú s vystupujúcimi číslicami a doma musím vždy zadať PIN). Pri metro karte som nezadávala a nepodpisovala nič. Na niektorých miestach si, ale vypýtali môj pas (na porovnanie údajov na karte, teda či náhodou nie je ukradnutá), ale už som sa rozpísala o niečom úplne inom.

Bonsaje v Brooklynskej botanickej záhrade
ten v strede má pravdepodobne 310 rok
K tomu cestovaniu by som chcela tiež niečo napísať. Linky metra sú rozdelené podľa farieb. V NY sú farby červená, modrá, žltá, zelená, oranžová, hnedá, fialová, sivá a tiež každá farba má niekoľko písmen abecedy, prípadne čísla. Napr. červená linka má zároveň označenie aj 1, 2 alebo 3, oranžová linka má označenie B, D, F alebo aj V. Tieto čísla alebo písmená označujú trasy, ktorými metro chodí a stanice na ktorých zastaví. Ak je farba rovnaká, trasa metra je skoro rovnaká, len východiskový bod prípadne konečná trasa je rôzna, v strede trasy metro chodí po rovnakých zastávkach, aj keď POZOR nie každé metro stojí na každej zastávke (je potrebné si pozorne pozrieť čísla a písmená pri jednotlivých zastávkach).


Napr. ak sa pozriem na mapu Manhatannu a poviem si, že stojím na Times Square a chcem sa dostať do Chinatown-u, tak viem, že môžem ísť oranžovou linkou, ktorá má ale zastávku na 6th Avenue a medzi 47-mou a 50-tou Street, je to dlhá zastávka s viacerými vchodmi a východmi, takže sa tam peši presuniem. Je potrebné si pozorne všímať, aj na ktorú stranu nastúpim, teda si všimnúť smer jazdy, či to náhodou nepôjde na druhú stranu a teda nie do Downtown-u (dolná časť mesta, ako aj Brooklyn), ale do Uptown-u (horná časť mesta, ako aj Queens), ale to platí vo všetkých metrách (aj v Prahe, smer cesty si treba pozorne pozrieť). Potom sú tu už spomenuté čísla alebo písmená, tie tiež treba sledovať. Ak sa pozriem na mapu viem, že v Chinatown-e môžem vystúpiť na zastávke s názvom Grand Street a pod týmto názvom sú písmená B a D. Teda keď nastupujeme na zastávke Rockefeller center (teda niekde medzi 47-mou a 50-tou Street), musíme dávať pozor, aby sme išli k schodom, ktoré vedú do Downtownu a sú označené písmenami B, D. Metro, ktoré príde je tiež označené písmenom, v našom prípade je jedno či nastúpime na B alebo D, keďže linky oranžového metra B a D sa budú rozchádzať až niekde v Brooklyne a to my už dávno vystúpime. V Chinatowne, na štvrtej zastávke, na Grand Street vystúpime.

Manhattan Bridge a prechod cez Brooklyn Bridge
Píšem tieto poznámky preto, lebo napr. mne nebolo hneď jasné ako fungujú tieto čísla a písmená a nikde som sa o nich ani nedočítala, aj keď je pravda, keďže som o nich nevedela, tak som tieto informácie ani nehľadala. Je to však celkom jednoduché a aj v takomto obrovskom meste ako je NY, sme sa ani raz nestratili, tak na uliciach, ako ani v metre.

Ešte napíšem príklad o prestupovaní. Ako som už vyššie napísala, metro lístok nie je viazaný na čas, ktorý strávime v metre a pokiaľ neprejdeme závorami, môžeme pokojne cestovať aj s prestupom.

Metropolitan Museum of Art
Napr. my sme boli v Metropolitan Museum of Art na 5th Avenue a 81 Street, autobusom sme sa k hotelu nechceli vrátiť, tak sme išli na metro, ktoré malo zastávku na 77 Street a Lexington Avenue. Stojí tam zelená linka metra a na tejto zastávke zastavilo len metro s číslom 6. Ak by sme išli na 86 Street, mohli sme ísť aj zelenými linkami s číslom 4, 5 a 6, ale takto sme išli len 6-kou. Odviezli sme sa po Grand Central Terminal, tam je možné prestúpiť na fialovú linku metra s číslom 7 a na druhej zastávke vystúpiť na 42 Street, teda na Times Square (myslím, že to je konečná, keďže táto linka metra spája iba tieto dve stanice). My sme boli už strašne unavení, takže sa nám ani tých päť ulíc nechcelo prejsť peši, preto sme prešli v rámci metra na zastávku žltej linky, smer Uptown a nastúpili na žlté metro N alebo R, ktoré stálo na 49 Street (čo bola iba jedna zastávka). Prestupová zastávka na Times Square je obrovská, ale jediné čo treba vedieť a to platí aj pre ostatné prestupové zastávky je, že treba sledovať vypísané farby liniek, čísla resp. písmená, Uptown prípadne Downtown a šípky, ktoré ukazujú smer, kde sa dané nástupište nachádza. Ak sa potrebujeme niekde dostať a nejde tam priama linka metra, je potrebné si to len dobre naplánovať pomocou prestupových staníc. Takto je možné, aby sme sa aj na väčšiu vzdialenosť dostali za cenu jedného lístka. 
Každé prichádzajúce metro je označené farbou aj číslom (písmenom), takže je potrebné nastúpiť, len na to, ktoré ide na zastávku, kde máme v pláne vystúpiť, prípadne prestupovať.

Metropolitan Museum of Art
Mestskú autobusovú dopravu sme nikdy nevyužili, ale metro karty platia aj tam, teda jedna jazda stojí  2,25 USD a ako som videla, tak sa vstupuje pri vodičovi, kde je stroj, do ktorého sa vkladá metro karta, ktorá nám potrebnú sumu odčíta. Keďže sme ich ale nevyužili, k trasám liniek a to či sa dá prestupovať na ďalší autobus, sa neviem vyjadriť.

Madison Square Park, Flatiron Building
Stala sa nám taká zaujímavosť. Stáli sme v strašne dlhom rade pred automatom na metro karty, chýbal nám nejaký ten dolár, takže sme si chceli dobiť metro kartu. Pred dvoma automatmi sa vytvoril siahodlhý rad a ani zamestnanec na danej zastávke nám nevedel nabiť kartu, keďže mal pokazený počítač. Už aj metro dorazilo a vtedy strážnik, ktorý stál na druhej strane a kontroloval, či niekto nepodlieza závory, nám otvoril bočné dvere a povedal „Nikoho nevidím, nikoho nevidím.“ Každý z nás prešiel tými dverami a nemuseli sme použiť metro kartu. Videl, že situácia sa nevyvíjala práve najlepšie a preto nás takto vpustil.
Times Square cez deň a večer
Ešte taká zaujímavosť, keď sa v NY pýtame na metro hovoríme o „SUBWAY“, aj keď si kupujeme „metro karty“ :).

Tieto stránky sa oplatí pozrieť:
New York metro
New York City
Newyorčanka
Boris Burger

2 komentáre:

  1. Kinga, ty by si kľudne mohla napísať knihu nielen o cestovaní po NY. Myslela som si, že si precízna len v podrobnom písaní receptov :). Krásne fotky a mimoriadne vám to spolu svedčí.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Keď som bol prvýkrát v New Yorku, tiež som najskôr mal problém identifikovať, ktorá trasa metra na ktorých zastávkach stojí, lebo nie v každom čase dňa je to rovnaké, ale nakoniec sme to zvládli a cestovať metrom na Manhattane je potom rýchle a lacné.

    Juraj z
    travelbox

    OdpovedaťOdstrániť

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...