sobota 2. októbra 2010

Mäsové palacinky /Hortobágyi húsos palacsinta/

Toto je maďarský recept, ktorý som si trošku prispôsobila. Namiesto kuracích stehien, ktoré sa najprv uvaria a potom zomelú, som použila mletú zmes bravčového a hovädzieho mäsa. Je to dosť sýte jedlo, takže sa netreba báť, že by niekto zostal hladný. My sme mali len lečo polievku a tieto palacinky a úplne to stačilo.


Palacinky:
300 ml mlieka
2 vajcia
200 ml minerálky
100 ml oleja
220 g polohrubej múky
1/2 lyžičky soli

Mäsová plnka:
500 g mletej zmesi bravčového a hovädzieho mäsa
1 cibuľa
1,5 lyžičky mletej červenej papriky
1 paradajka
2 zelené papriky
1 lyžička čierneho korenia
2 lyžičky soli
3 bobkové listy
1 lyžička mletého kmínu
1 lyžička oleja
200 ml vody
200 ml smotany na varenie (ja som dala pól na pól šľahačku a kyslú smotanu)

kyslá smotana
petržlenová vňať

Palacinky som si pripravila presne podľa môjho receptu na slané palacinky. Aj teraz som ich robila v panvici s priemerom 32 cm a z tohto množstva mi vyšlo 5 ks.
Na prípravu mäsa som použila tlakový hrniec, keďže som mala málo času. Cibuľu som si nadrobno nakrájala. Paradajky som si nakrájala na mesiačiky a papriku na pásiky. Na oleji som si spenila cibuľu, pridala som mletú červenú papriku, paradajky a papriku. Pripravila som si perkeltový základ. K tomuto základu som pridala mleté mäso a počkala som chvíľku kým stmavlo. Pridala som ešte všetky koreniny a dobre som to premiešala. Nakoniec som mäso podliala vodou a prikryla pokrievkou tlakového hrnca. Na strednom ohni som počkala kým to zovrelo a odvtedy som to varila asi 20-25 min. Potom som vypustila paru a po chvíľke som hrniec otvorila. Mäsko bolo mäkké, už bolo potrebné pridať len šľahačku a kyslú smotanu. Ja som si najprv odobrala k tejto zmesi zo 2 naberačky šťavy, ktorá sa vytvorila a až potom som ju priliala k mäsu. Už som hrniec neprikrývala, počkala som len kým to znovu zovrelo a za 5 min. sa to prevarilo.
Poslednou fázou je plnenie a zapekanie. Pred tým som si ale pomocou sitka oddelila šťavu od mäsa. Palacinky som si naplnila mäsom a vložila som ich do jenskej misy. Potom som ich poliala šťavou z mäsa, tak aby mi trochu zostalo ešte aj k servírovaniu. V rúre na 200°C som ich zapekala asi 15 min.
Pri podávaní som ich ešte poliala šťavou a pridala som kopček kyslej smotany a nasekaný petržlen.

5 porcií

1 komentár:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...